Denný cyklus môžeme podľa tradičnej čínskej medicíny rozdeliť po 2 hodinách na 12 častí. Ku každým 2 hodinám sa priraďuje jeden orgán. V priebehu denného cyklu má orgán najvyššiu aktivitu práve počas svojich 2 hodín. Rytmické kolísanie činností jednotlivých orgánov sa prejavuje v priebehu dňa v hodnotách telesnej teploty, dychu, v tepe, v koncentrácii hormónov, v tvorbe krviniek, hladine červeného krvného farbiva a nepochybne aj v kolísaní fyzickej a psychickej výkonnosti. Nie je teda jedno, kedy pracujeme fyzicky, mentálne alebo kedy oddychujeme.
Príčinou chorôb môže byť, ak prirodzený biorytmus podľa orgánových hodín systematicky porušujeme, prípadne sa snažíme svoje telo oklamať užívaním stimulujúcich prostriedkov vtedy, kedy by sme mali oddychovať.

AKO FUNGUJÚ ORGÁNOVÉ HODINY Z POHĽADU ČINSKEJ MEDICÍNY
23. – 1. hodina
Začína pracovať žlčník. Tí, ktorí majú s týmto orgánom problémy, sa zvyčajne v tomto čase obyčajne budia alebo nemôžu spať.
1.– 3. hodina
Aktivuje sa pečeň. V tejto dobe nastáva útlm, lebo okysličenie mozgu je najnižšie. O tomto čase je potrebné dávať pozor pri cestovaní. V túto dobu sa tiež budia Ľudia, ktorým dobre nepracuje žlčník a pečeň, pretože pečeň a žlčník sú párové orgány. Neodporúča sa piť alkohol, fajčiť, jesť tuky, piť kávu.
3.- 5. hodina
V činnosti sú pľúca, preto sa zvyčajne v tomto čase budia fajčiari, astmatici, ľudia chorí na priedušky, nádchu, so zápalmi dýchacích ciest. V tejto dobe tiež človek pociťuje najväčší strach a úzkosť. Každá maličkosť nadobúda obrovský význam.
5.- 7. hodina
V najväčšej činnosti je hrubé črevo. Je vhodné si navyknúť v túto dobu na vyprázdňovanie. Treba sa vyhnúť stresu a zhonu. Prebúdzať sa treba postupne. Chorí ľudia sa práve v tejto dobe cítia veľmi zle. Piť veľa čaju.
7.- 9. hodina
Dostáva sa do činnosti žalúdok. Veľmi dôležité je počas tejto doby konzumovať vitamíny. Telo potrebuje byť v teple. V túto dobu preto nie je vhodná studená sprcha.
9.- 11. hodina
V túto dobu je v činnosti pankreas a slezina. Neodporúča sa piť alkohol! Je dobré jesť ovocie, med. Je to jediná denná doba, kedy je telo schopné stráviť sladkosti. Je dobre sa vyhýbať prílišnej fyzickej činnosti. Môžeme podávať vysoké duševné výkony. Okolo 11. hodiny nastáva dopoludňajší výkonnostný vrchol.
11.- 13. hodina
Doba aktívnej činnosti srdca. Nie je dobré ho zaťažovať veľkým množstvom potravy. Nastáva mierny útlm. Pozor na úrazy! Dobrá je prechádzka alebo krátky spánok.
13.- 15. hodina
V najväčšej činnosti je tenké črevo. V tejto dobe sa znižuje citlivosť zubov (vhodná doba na dentistický zákrok). Začína sa zvyšovať fyzická aktivita.
15.- 17. hodina
Najviac pracuje močový mechúr. Dobré je piť bylinkové čaje, športovať. Tráviaci systém je schopný prijať výdatné jedlo. Aktivita stúpa, dosahuje druhý výkonnostný vrchol.
17.- 19. hodina
V činnosti sú obličky. Veľmi potrebné je vylúčiť všetko, čo im škodí, tuky, cukor, soľ, malinovky, chemikálie, kávu, alkohol, chlad, stres. Výdatne piť.
19.- 21. hodina
Dostáva sa do činnosti perikard, obal srdca. V tejto dobe človek veľmi dobre vníma. Je to čas vhodný pre počúvanie hudby, divadelných hier. V tejto dobe je najúčinnejšie pôsobenie antibiotík, možno vykonávať natieranie bolestivých miest.
21.- 23. hodina
Doba činnosti "troch ohrievačov". Je to doba, kedy sa telo pripravuje na spánok. Nevykonávajte žiadne aktívne činnosti. V túto dobu nefajčite a vynechajte jedlo.
Sprac: - Olianna -